36. ročník MŠM - správa a fotografie

Druhá júlová nedeľa patrila v Štrbe opäť športu. V centre podtatranskej obce Štrba sa stretlo spolu 402 bežcov z deviatich krajín. Od vzniku Malého štrbského maratónu prešlo už 36 rokov a pôvodnú 31 kilometrovú trať zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť si odbehlo 173 pretekárov. Najrýchlejšie v cieli bol etiópsky bežec Ashenafi Erkolo z Benedek Team Debrecen, ktorý na 31 km trati dosiahol čas 1:45:29,1. Druhý dobehol Viktor Starodubstev z Lwowa z Ukrajiny s časom 1:46:04,1. Tretie miesto obsadil Ukrajinec Vitaliy Rybak z ART Duseldorf s časom 1:46:47,5. Zo žien bola najrýchlejšia Elena Daniela Cirlan z Rumunska s časom 2:03:28,3 a druhá skončila Ágnes Kiss z Maďarska s časom 2:05:06,9. Obidve pretekárky boli z Benedek team Debrecen. Tretia bola Slovenka Zuzana Korotvičková z Košíc, ktorá dosiahla čas 2:14:28,8.

Organizátori prvý krát umožnili štartovať všetkým vekovým kategóriám aj na 10 km trati, kde s časom 37:51,1 dominoval Jozef Dubašák z Popradu. Medzi ženami triumfovala Lívia Krajňáková z klubu Partizán Bardejov, ktorá dosiahla čas 48:04,1. Spolu na 10 km trať zo Štrby cez Šuňavu späť do Štrby vybehlo 86 bežcov.

Medzi štartom hlavných kategórií a dobehnutím prvých pretekárov z 10 a 31 km tratí v centre obce súťažili detské kategórie. Famóznu atmosféru vytvorilo spolu 142 detí. Najmladším pretekárom do 4 rokov pomáhali rodičia a tí najstarší žiaci si mohli užiť výnimočný zážitok, ktorý ponúka Malý štrbský maratón.

Bežci z Kanady, Etiópie, Maďarska, Talianska, Poľska, Rumunska, Čiech a Slovenska sa svojou rekordne veľkou účasťou zapísali do histórie Malého štrbského maratónu a výbornú atmosféru vytvorili aj diváci pri vyhlásení výsledkov. Pre všetkých návštevníkov bola pripravená tombola a o kultúrny program sa postarala podtatranská ľudová skupina Úsmev.
Organizátorom bola Obec Štrba, Obec Liptovská Teplička, Športový klub Štrba s podporou OOCR Región Vysoké Tatry a na podujatí pomáhalo viac než sto dobrovoľníkov prevažne zo Štrby a Liptovskej Tepličky. Celý organizačný tím verí, že vďaka partnerom podujatia sa v Štrbe stretneme už 13. júla 2014 na 37. ročníku.