37. ročník MŠM

37. ročník Malého štrbského maratónu za účasti kenských pretekárov opäť s vysokou účasťou

Už 37 krát sa konalo bežecké podujatie Malý štrbský maratón. V ideálnom počasí sa v centre obce Štrba stretlo 390 pretekárov zo siedmich krajín. Na náročnej trati zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť čakalo na pretekárov 31 kilometrov. Najrýchlejší v cieli bol Elias Kiptum MAINDI z Kene v čase 1:47:55, ktorý len o sekundu predbehol svojho krajana a tímového kolegu Charles Ceruiyot TOROITICH. Obaja z Debrecínskeho Benedek team. V absolútnom poradí obsadil tretie miesto Orest BABIAK z JM Demolex Bardejov s časom 1:49:57. Tento ukrajinský pretekár aj naďalej ostáva držiteľom traťového rekordu 1:40:06. „Do Štrby chodím veľmi rád a teší ma, že sa mi opäť podarilo dostať na prvé miesto vo svojej kategórii,“ zhodnotil Orest.

Medzi ženami dominovala maďarská pretekárka Tünde SZABÓ z Benedek Team s časom 2:03:05.Druhá skončila Šárka MACHÁČKOVÁ z X-Air Ostrava so stratou necelých 30 sekúnd. Tretie miesto obsadila Gladys Kerubo OTERO z Kene. Gladys je v Štrbe prvou bežkyňou z Afriky. Ženský traťový rekord 1:54:21 naďalej drží Alena PETERKOVÁ, ktorá je trénerkou ocenenej Šárky Macháčkovej. V 37. ročníku Malého štrbského maratónu organizátori opäť pripravili aj 10 kilometrovú trať zo Štrby cez Šuňavu a spať. Z mužov opäť zvíťazil Jozef DUBAŠÁK z AK Steeple Poprad. Časom 36:41,3 si vylepšil svoj čas z predchádzajúceho ročníka o viac ako minútu. Medzi ženami boli najrýchlejšie domáce pretekárky Alžbeta GREGUŠKOVÁ a Zuzana JANOTKOVÁ.

Kým sa pretekári prekonávali na 10 a 31 kilometrovej trati, pred Kultúrnym domom bojovali žiaci. Od najmenších škôlkárov, ktorých sprevádzali rodičia, až po najstarších 15 ročných žiakov sa na štarte vystriedalo spolu 130 detí. „Je to trendom, že športovať chcú celé rodiny. Som rád, že organizátori podporujú aj detské súťaže. Veľmi nás teší zvyšujúca sa účasť aj kvalita tohto tradičného podujatia,“ doplnil starosta obce Štrba Michal Sýkora.

Svojou aktívnou účasťou sa do MŠM zapojili aj občania z obce Štrba. 31 kilometrov odbehlo 6 pretekárov. Do Štrby zavítala aj 7 členná výprava z družobnej obce Štěpánkovice. Organizátorom pretekov bola Obec Štrba, Obec Liptovská Teplička a Športový klub Štrba. Na podujatí pravidelne pomáha viac než sto dobrovoľníkov prevažne zo Štrby a Liptovskej Tepličky. „Bez práce dobrovoľníkov nie je možné usporiadať preteky v takom rozsahu ako náš maratón. Organizačný výbor sa stretáva niekoľko mesiacov pred pretekmi. Poďakovanie patrí všetkým partnerom pretekov, organizátorom a hlavne pretekárom a divákom, ktorí naše podujatia podporujú svojou účasťou.“, skonštatoval Michal Šerfel, riaditeľ pretekov a dodal „Už teraz pozývame všetkých na 38. ročník, ktorý sa uskutoční 12. júla 2015.“

Výsledky

Fotogaléria Martina Smolka

Fotogalérie Jaroslava Šiveca - štart 1štart 2 + 10 km, 10 km trať, na trati 1, na trati 2, na trati 3 + cieľ, v cieli 2