39. ročník MŠM

Kenskí bežci takmer zdolali traťový rekord na 39. ročníku Malého štrbského maratónu. Chýbalo len 17 sekúnd.

V Štrbe sa 10. júla 2016 konali tradičné bežecké preteky. Hlavnou disciplínou je cestný beh zo Štrby na Liptovskú Tepličku a späť v celkovej dĺžke 31 kilometrov. Na túto trať sa postavilo 170 bežcov. 237 bežcov si zmeralo sily na 10 kilometrovej trati a tohtoročnou novinkou bol Nordic Walking, v ktorom súťažilo 48 pretekárov. Spolu s viac ako 160 žiakmi sa 39. ročník zapíše do histórie zatiaľ najväčším počtom účastníkov. Z 9 krajín do Štrby docestovalo spolu 619 pretekárov. Okrem Slovákov prišli aj súťažiaci z Česka, Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Kene, Holandska, Švédska a USA. Vo výbornom slnečnom počasí s ideálnou teplotou okolo 20°C nebola núdza o skvelé športové výkony.

Traťový rekord na hlavnej, 31 kilometrovej, trati vytvoril Orest Babjak v roku 1999. Dnes bol tento rekord ohrozený trojicou bežcov z Kene. Najrýchlejší bol Geoffrey Githuku Chege z klubu Run2gether. S časom 1:40:23 sa zaradil na druhé miesto v historickom rebríčku Malého štrbského maratónu tvorenom výsledkami bežcov od prvého ročníka, ktorý sa konal v roku 1977. Druhý v tohtoročných pretekoch skončil Micah Kiplagat Samoei s časom 1:40:44 a tretie miesto obsadil Isaac Ino Kadenge s časom 1:44:24 z rovnakého klubu ako predchádzajúci pretekári. Na trati sa predstavili aj kvalitní slovenskí bežci. Štvrtý skončil Tibor Sahajda z klubu dachprod.sk Hýľov s výborným časom 1:47:50 a na piatom mieste prišiel do cieľa minuloročný víťaz z 10 km trate Jozef Urban z klubu Obalservis Košice s časom 1:49:00. V absolútnom poradí žien dominovala Tünde Szabó z maďarského klubu Pécs Mecsek, ktorá 31 kilometrovú trať odbehla za 2:02:15. Druhá do cieľa dobehla Janet Jepkosge Kimugung (KEN) z run2gether s časom 2:03:32 a tretia skončila Oksana Ugrynchuk (UKR) z JM Bardejov s časom 2:09:00. Zo Sloveniek bola najrýchlejšia Petra Fašungová z VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorá dobehla za 2:10:17. V absolútnom poradí na piatom mieste skončila Zuzana Korotvičková z BK Steel Košice s časom 2:16:48.

Marián Zimmerman z Zimmermann Running Team s časom 35:25 prepísal rekord na 10 kilometrovej trati zo Štrby do Šuňavy a späť. Za ním s časom 36:15 dobehol Pavol Orolín z KSt Spišské Bystré. Tretie miesto obsadil Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad, ktorý 10 km odbehol za 37:16. V ženskej kategórii zvíťazila Tereza Jagošová (CZE) s časom 41:55. Druhá skončila Nataliia Malaia (UKR) z Goral marathon s časom 43:30. Tretie miesto obsadila Jarmila Fajtová z klubu Tatranské zvery s časom 46:59.

V absolútnom poradí mužov v Nordic Walking obsadil prvé miesto Jozef Šoltés z OcU Rokycany. Jeho čas na 10 kilometrovej trati bol 1:02:02. Druhý skončil Tomáš Fianta a tretí Matej Zatroch. Zo žien bola najrýchlejšia Simona Šimová z NW klubu Lučenec s časom 1:12:50. Druhá skončila domáca pretekárka Jiřina Šerfelová a tretie miesto obsadila Mária Oberhauserová. Výbornú atmosféru tvorilo množstvo športujúcich detí, ktoré pretekali v uliciach obce Štrba. Deti bežali na tratiach v dĺžke od 150 do 2500 metrov a v cieli získali odznak a drobné reklamné predmety. Preteky boli zaradené do Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy.

Počas celého podujatia v priestoroch štartu a cieľa hrala živá hudba, moderátori sprevádzali účastníkov v Štrbe aj na Liptovskej Tepličke a ceny víťazom odovzdávali partneri podujatia a starostovia Michal Sýkora zo Štrby a Slavomír Kopáč z Liptovskej Tepličky. Pretekári na 10 km a 31 km získali v cieli peknú účastnícku medailu, ktorá spolu s ďalšími medailami z podujatí série Tatry v pohybe - Prestige Tour vytvára panorámu Vysokých Tatier. Malý štrbský maratón zároveň odštartoval aj letný bežecký týždeň, ktorý tvoria ďalšie dve podujatia. V sobotu 16. 7. 2016 je pripravený náročný beh do vrchu Memoriál Jána Stilla na tradičnej trati Nová Lesná – Hrebienok. Jeho predohrou je v piatok večer 15. 7. 2015 tzv. Night Run – Novolesnianska päťka, na atraktívnej trati v žiari reflektorov a magickej atmosfére ulíc. 13. júla so štartom o 17:00 sa uskutoční aj Beh po schodoch do neba v Liptovskej Tepličke.