46. ročník MŠM

Na 46. ročníku Malého štrbského maratónu zvíťazili Tibor Sahajda a Petra Pastorová. Zmenili sa traťové rekordy na 10 km a štartovalo viac ako 720 športovcov

Každoročne druhú júlovú nedeľu sa v podtatranskej obci Štrba stretávajú stovky fanúšikov vytrvalostného behu i Nordic Walkingu. Už 46. ročník odštartoval 14. júla 2024 a medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami pretekalo 723 športovcov z Rakúska, Česka, Nemecka, Maďarska, Nórska, Poľska, Ukrajiny a Slovenska. Medzi vytrvalcami je toto podujatie známe náročnou 31-kilometrovou asfaltovou traťou zo Štrby do Liptovskej Tepličky s dlhými stúpaniami, no nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry, lesy, polia a podtatranské obce. Teplota aj napriek rannej búrke počas dňa dosahovala na slnku 30°C, no bežcov to neodradilo a najdlhšiu trať absolvovalo 176 pretekárov.

Víťazom sa stal Tibor Sahajda z klubu Cassovia Running Team Košice, ktorý 31-kilometrovú trať odbehol v čase 01:48:16 hod. Druhý dobehol Dominik Zaťko z klubu Hraj na tie nohy s časom 01:57:18 hod. a tretie miesto v absolútnom poradí obsadil Štefan Pálfi z klubu Active Life Team Košice s časom 01:58:35 hod. Rekord tak zostal nedotknutý a naďalej ho od roku 2019 drží Keňan Simon Kamau Njeri s časom 1:39:33 hod. Za posledných 15 ročníkov na MŠM vyhral Slovák iba dvakrát a okrem tohto roku si Sahajda odniesol víťazstvo aj počas kovidu v roku 2021.

V absolútnom poradí žien bola najrýchlejšia česká bežkyňa Petra Pastorová z klubu MARAS Team, ktorá odbehla najlepší čas za posledných 5 rokov - 2:09:50 hod. Ženský rekord nebol ohrozený a naďalej ho drží česká atlétka Alena Peterková s časom 01:54:21 od roku 2000. Druhé miesto obsadila Monika Kubáková z TJ Obal servis Košice s časom 02:18:05 hod. a tretie miesto Iveta Furáková z klubu ŠK Detva v pohybe s časom 02:19:22 hod.

10 kilometrovú trať organizátori pôvodne otvorili v 33. ročníku (2010) ako sprievodnú trať najmä pre dorastencov a bežcov nad 60 rokov. Od roku 2013 trať otvorili pre všetky vekové kategórie a najväčší nárast záujemcov bol v roku 2015, kedy preteky boli súčasťou Tatry v pohybe Prestige Tour a podujatie tak prekročilo hranicu 500 účastníkov. Táto desať kilometrová trať bola v roku 2021 nahradená úplne novým okruhom v chotári obce, aby návštevníci mali možnosť vidieť aj zaniknutú stredovekú osadu Šoldov a scenériu Vysokých Tatier. V nedeľu vysoké teploty nezastavili najrýchlejších bežcov na tejto trati a Marián Zimmermann z klubu Športový klub Jaklovce stanovil nový traťový rekord 34:15 min. Druhý dobehol Filip Šimonovský z 2B Winner Team s časom 35:27 min. a tretí Martin Vanečko z klubu Pretekarys s časom 36:39 min. Michaela Mitisková ako prvá žena zabehla novú desiatku pod 40 minút a taktiež nastavila nový ženský traťový rekord 39:25 min. Druhá dobehla Zuzana Gejdošová zo ŠKP Bratislava s časom 40:01 min. a tretia Denisa Baluchová zo STG Krompachy s časom 41:35 min. 10-kilometrová trať zo Štrby okolo zaniknutej stredovekej osady Šoldov prilákala 227 bežcov a 93 Nordic Walkerov. Preteky v Nordic Walkingu boli zaradené do Slovenského pohára Nordic Walking a rovnakú trať ako bežci zdolali najrýchlejšie Poliak Zbigniew Jaworski s časom 01:05:56 hod. a Zuzana Novotná z domáceho ŠK Štrba s časom 1:13:02 hod. Všetci súťažiaci na 31 a 10 km trati štartovali spoločne a štartovým oblúkom tak prebehlo naraz spolu 496 bežcov čo je takmer o 30 viac ako v roku 2023. Všetci si domov okrem nových zážitkov odniesli niekoľko suvenírov. V štartovom balíku si našli jedinečné účastnícke tričko, v cieli získali pamätnú účastnícku medailu, na trati a v cieli bohaté občerstvenie a spoločne mohli diskutovať pri obede, ktorý zabezpečoval organizátor.

Čas medzi štartom a dobehom prvých pretekárov na 10 a 31 km tratiach vyplnili mládežnícke preteky. Na tratiach od 150 metrov po 2,5 kilometra spolu súťažilo 227 detí a každý získal detskú účastnícku medailu a malý balík sladkých odmien. Počas celého dňa divákom spestrovala program ľudová hudba a vo fanzóne v Art Café si mohli pozrieť dokumentárne filmy z predchádzajúcich ročníkov. Po spracovaní všetkých médií si pretekári budú môcť na webe pozrieť výsledky s cieľovým videom a stiahnuť účastnícky diplom. Účastníci v cieli mohli sledovať výsledky a webkameru z Liptovskej Tepličky na veľkoplošnej obrazovke a všetci diváci a pretekári sa mohli zapojiť do tomboly. Aj v Liptovskej Tepličke bežcov vítala hudba, moderátorka a množstvo divákov povzbudzovalo bežcov v jednotlivých obciach aj počas celej trate.

Podujatie je veľmi obľúbené aj u miestnych obyvateľov. Na hlavnej 31 kilometrovej trati súťažilo 10 občanov Štrby a jej miestnych častí a dvaja bežci z Liptovskej Tepličky. Najrýchlejším domácim bežcom bol Tomáš Gemza s časom 02:09:14 hod. Na 10 kilometrovej trati bolo prihlásených až 20 bežcov a 10 nordic walkerov zo Štrby a v uliciach obce súťažilo viac ako 100 štrbských detí.

Organizátormi MŠM sú obec Štrba, obec Liptovská Teplička, Športový klub Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a viac ako 130 dobrovoľníkov prevažne z obce Štrba, ktorí sa pod vedením organizačného výboru MŠM na tieto preteky pripravujú niekoľko mesiacov. O bezpečnosť a zdravie sa starali obecní aj štátni policajti, členovia DHZ Štrba, posádka zdravotnej služby a členovia Tatranskej horskej služby - dobrovoľného zboru. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky. Vysokú úroveň pretekov sa darí udržať aj vďaka výraznej podpore množstva partnerov zo súkromného sektora.